Ayak Bakımı - Bakımlı Ayaklarla Sinderella’ya Dönüşebilirsiniz!
Bakım

Ayak Bakımı – Bakımlı Ayaklarla Sinderella’ya Dönüşebilirsiniz!

AYAK BAKIMINI NEDEN YAPMALIYIZ?


Ayaklarımız da ellerimiz gibi çok yıpranıp bakımına en az özen gösterdiklerimizden oluyor. Tüm gün ayakkabının içerisinde oradan oraya koşuştururken ne kadar zarar gördüğünü bile farkına varmıyoruz. Özellikle tercih ettiğimiz yüksek ince topuklu, ucu sivri, dar, babet gibi düztaban ayakkabılar ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Tercih ettiğimiz ayakkabılar ayağımızda sert tabaka oluşmasına, tırnağımızın batmasına sebebiyet veriyor ve bizlerde bunların önüne geçebilmek için ayak bakımımızı iki haftada bir düzenli olarak yapmalıyız.

45 DAKİKADA BAKIMLI AYAKLARA SAHİP OLABİLİRSİNİZ! NASIL MI?


Ayak bakımınız için ayıracağınız bütçeniz veya zamanınız yok, o halde nasıl düzenli olarak bakımınızı yapacaksınız? Elbette evimizde kendi imkânlarımızla, 45 dakikamızı ayırarak!


EVDE 45 DAKİKA DA PEDİKÜR NASIL YAPILIR?


Geniş bir kaba ılık su koyuyoruz ve içerisine tercihe göre limon suyu, karbonat veya beyaz sirke ekliyoruz. Beyaz sirke koymanızı öneriyorum çünkü bakteri oluşumunu önlüyor ayrıca hijyen bakımından ve enfeksiyon oluşumunu önlemede oldukça etkili. Ayak tırnaklarınızda oje var ise yumuşak hareketlerle tırnağınıza zarar vermeden temizlemelisiniz. Ayaklarımızı ılık su ve beyaz sirke ile hazırlamış olduğumuz kabın içerisinde 20-30 dakika kadar bekletiyoruz. Bu sayede tırnaklarımızdaki fazla etler ve ayağımızın altında oluşmuş sert tabaka yumuşuyor.
Suyun içerisinden çıkarmış olduğumuz ayaklarımızı pamuklu havlu yardımıyla kuruluyoruz.

Ayaklarımızın altında oluşmuş sert tabakayı kolayca temizlemek için toz şeker ve badem yağını karıştırarak peeling hazırlıyoruz. Badem yağı mevcut değilse herhangi bir masaj yağı ya da doğal zeytinyağı kullanabilirsiniz. Şeker ayakta oluşan sert tabakayı kolaylıkla temizlemenize yardımcı olurken, badem yağ ayağınızı besler ve tırnak etlerinizin kolaylıkla itilmesine yardımcı olur. Şeker ve badem yağı ile hazırlamış olduğumuz peeling yardımıyla yumuşattığımız sert tabakayı Solingen Ayak Törpüsü ile temizliyoruz. Sert tabakadan ayırmış olduğumuz ayaklarımızı ılık suyla yıkıyoruz ve pamuklu havlu ile kuruluyoruz.


Sıra ayak tırnaklarımızda! Tırnaklarımızı uzama şekline göre paralel kesmemiz gerekiyor aksi takdirde içe doğru ya da kavisli kestiğimizde tırnak batmalarına yol açabilir. Tırnaklarımızı fazla uzatmamaya dikkat ederek uzadıkça alttan törpülememiz gerekmektedir. Fazla uzayan ayak tırnakları ayakkabımızın içerisinde kaldıkça batmalara yol açabilir. Ayrıca tırnaklarımızı çok küt ya da sivri biçimde törpülemekten kaçınmalıyız.


Tırnaklarımızın etrafındaki fazla etlere geldiğimizde; badem yağını bir pamuğa döküyoruz ve tırnaklarımızdaki etleri geriye doğru itiyoruz. Tırnaklarımızın etrafında oluşan fazla etleri İnce Uçlu Pedikür Pensi yardımıyla dikkatli bir şekilde temizliyoruz. Tırnaklarınızın etrafındaki etleri keserken çok dikkatli olmalısınız, enfeksiyon oluşmasına karşın kendi pedikür malzemelerinizi kullanmalısınız.

Ayaklarınızı sert tabakadan arındırdınız ve tırnak bakımınızı da yaptınız. Temizliği tamamlanmış ayaklarınızın sıradaki ihtiyacı ise nemlendirilmek, onarılmak, birazda şımartılmak. Ayaklarımıza masaj yağı döküyoruz ve nazik hareketlerle masaj yaparak biraz şımartıyoruz. Masajımızı bitirdiğimizde ayaklarımızı nemlendiren ve onarımını sağlayan krem kullanmamız gerekmektedir, ben size Lapi̇tak Ayak Bakım Kremini kullanmayı öneriyorum. Lapitak Ayak Bakım Kremi içerisinde Allantoin (Karakafes bitkisinin köklerinde bulunan bitkisel özlerden, aloe vera, papatya, lotus, yam ve diğer bitkilerin özlerinden yapılır.) ile zenginleştirilmiş muhteşem bir krem. Ayaklarınızın kurumasını önlerken onarımını da gerçekleştiriyor.


Ayak bakımımızı yaptığımıza göre yazın kumsalda bileğimize takmış olduğumuz şık takılar, ayak tırnaklarımıza sürmüş olduğumuz ojeler ve şık sandaletlerimiz ile tatilin tadını çıkarabiliriz. Yaz aylarında oluşan cilt lekelerinin oluşumunu nasıl önleyebileceğinizi merak ediyorsanız “Cilt Lekeleri Nasıl Temizlenir?” başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

Ayak Bakımı Ayak Bakımı Ayak Bakımı Ayak Bakımı Ayak Bakımı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir