Ay'ın Çevresinde Kitap Özeti
Kişisel Gelişim,  Kitap

Kitap Özeti

AY’IN ÇEVRESİNDE

Bu yazımız tam da macera ve uzay meraklıları için biçilmiş kaftan. Ay‘a gerçekleşen bir yolculuk… Sonrasında Ay‘da ve Ay‘dan dönüşte yaşanan maceraları anlatan harika bir kitap… “Kitap Arası” projesi kapsamında Berat Efe UZUN tarafından yazılan “Ay‘ın çevresinde” kitap özeti sitemizde siz değerli okurlarımızla buluşmakta.

Ay’a doğru bir macera başlıyordu..

1 Aralık’ta Barbicane, Nicholl ve Michel isimli üç arkadaş, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir heyecanla Uzay’a fırlatılacaklardı. Barbicane, Baltimotre’de kurulan Silah Kulübü’nün başkanıydı. Yeryüzündeki bütün dostlarıyla vedalaşıyorlardı. Bir vinç yardımıyla Uzay aracına kaldırıyorlardı. Uzay’a fırlatılmak için herkes yerlerine oturmuştu ve fırlatılmışlardı. Uzay’a çıktıklarında Nicholl, kibriti yakıp içinde gaz olan feneri yakmıştı ve oda aydınlanmıştı. Odada yere sabitlenmiş yataklar ve yanlarında iki ay yetecek kadar yemek vardı. Yatakların yanlarında 15 cm kalınlığında bir cam vardı ve o camdan Uzay çok güzel duruyordu. İşlerine devam ettiler ve Ay’a gidebilmek için plan yaparken cama baktıklarında dev bir ateş topunun onlara doğru geldiğini gördüler. Neyse ki 46 metre uzaklıktan geçmişti. Sadece maceranın bir kısmıydı ve başka günlerde onları daha heyecanlı maceralar bekliyordu.

Ay’a ulaşabilmek için her türlü riski göz önüne almışlardı,

yüklerini hafifletmeye hava yardımıyla ittirmeyi bile. Ay’a gitmek için çok iyi bir plan yapmışlardı. Açılar ve basıncı kullanmışlardı ve deneyip göreceklerdi. Herkes yerlerine oturmuş ve mekiği hızlandırmışlardı. Ay’ın yörüngesine girmişlerdi ve Ay’da yaşam var mı yok mu araştırma yapıyor ve inceliyorlardı. Aynı zamanda Barbicane yemek işlerini, diğerleri de plan veya mekiğin sorunlarını halledeceklerdi.  Her gün yeni araştırmalar, yeni espriler öğreniyorlardı. Bu üç bilimci araştırmalarının sonuçları çok etkileyiciydi herkes şaşırıyordu.

Bir gün yataktan kalktıklarında Güneş ışınları yüzlerine geliyordu ve bu ışık onları çok mutlu etmişti.  Bir meteor gördüler sadece bir tane değildi bir sürüydü ve onun çevresinden geçmek için uğraştılar ve meteorlar geride kalmıştı. Michel, “Biz artık onu düşünmeyelim, hadi biz işlere bakalım.” dedi. Bunun üzerine Barbicane, “Dışarıda sıcaklık çok düşüktü bu yüzden bunu dereceyle ölçmeliyiz.” dedi. Artık dinlendiklerinde Ay’ın karanlık yüzüne yaklaşmış ve çok mutlu olmuşlardı. Günleri artık çok mutlu geçiyordu hiçbir şey onları üzemezdi ve Ay’a iniş yapmışlardı. Ay’dan geri gitmeleri için bir günleri vardı. O bir günü esprilerle çok güzel geçirmişlerdi ve bu da üç arkadaşa motive olmuştu.

Dünya’ya geri dönüş

Fırlatılırken yataklara yatılmış sımsıkı tutulmuş bir vaziyete duruyorlardı ve çok mutlu olmuşlardı. Ay’dan çıkmışlardı yavaş yavaş Dünya’ya geleceklerdi. Yavaş bir biçimde hazırlıkları yapıyorlardı kırılacak olanları, kırılmayacak olan yerlerine koyuyorlardı. Dünya için motorları açmışlardı ve Dünya’ya inmişlerdi. Çok hızlı olduklarından bayılmışlardı ve denize düşmüşlerdi. Yakınlarında savaş gemileri vardı. Bu yüzden endişe edilecek bir şey yok demişlerdi. Komutanlar bildirilecek yerlere haber vermişti ve hemen gelmişlerdi. Bir bot yardımıyla gitmişlerdi ve onlarda sadece ilk kalkan Barbicane olmuştu.

“Ay’ın Çevresi” kitabında bir maceranın bitişi

Onları çıkarmaya çalışan arkadaşlarıydı. Çıkarttıklarında hepsi kendine yeni yeni geliyorlardı ve hastanede kontrolleri yapılırken başkanlar onları bekliyordu. Hastaneden çıktıklarında hemen konuşma yapmışlardı ve bu haberlerde yayınlanmıştı. Her birine para, ev, araba gibi ödüller verilmişti ve bu üç arkadaş aileleriyle yıllarca mutlu yaşamışlardı.

YAZIYI PAYLAŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir