BB ve CC KREMLER
Bakım,  Makyaj

BB ve CC KREMLER

SON ZAMANLARIN VAZGEÇİLMEZİ BB VE CC KREMLER!

İlk olarak BB kremlerle tanışmıştık ancak son zamanların yeni trendi CC kremler. Yaz aylarında hem fondöten kullanmak istemiyor hem de cildimizin pürüzsüz görünmesini istiyorsak makyaj çantamızdan kesinlikle ayırmayacağımız ürün tercihe göre, BB Krem ya da CC Krem olmalıdır. Pekala BB ve CC Kremler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler nedir, bu kısaltmalar bize neyi anlatıyor, cildimize nasıl bir görünüm sağlıyor ve en önemlisi hangisi bizim cildimiz için en uygun ürün?

BB KREM NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Almanya’da hastaların ameliyat sonrasında vücutlarında oluşan yara izlerinin daha iyi görünmesini sağlamak için çeşitli çalışmalara başlandı. Alman estetik cerrahların ve dermatologların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, dermatolog tarafından ilk olarak merhem olarak üretilen BB (Blemish Balm) kremler kısa zamanda kozmetik dünyasının gözdesi haline geldi. Popülerleşen BB Krem, Avrupa’nın birçok şehrinde herkesin kullanacağı bir ürün haline geldi ve şu an tüm Türkiye’de de hemen hemen on kadının sekizi kullanılıyor.

BB KREM NEDİR, NE İŞE YARAR, NEDEN BB KREM KULLANMALIYIZ?

Türkçe anlamı leke kremi olan BB Krem cildinizin ihtiyacı olan bakım ve kapatıcılık özelliği ile makyajı bir arada sunuyor. BB kremini; sivilce tedavi etmek, renk eşitlemesi yapmak, güneşten korunmak ve hatta içerisinde bulunan nemlendiriciler sayesinde cildinize nem kazandırmak için kullanabilirsiniz. Netice de BB kremler ile hem cildinizi tedavi eder, hem korur, hem de genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede birçok ürünü karıştırıp cildinize sürmek yerine tek bir ürünle içeriğine göre tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

BB krem fondöten kadar ağır yapıya sahip değildir. Krem olması sebebiyle yüzünüzde ağırlık hissettirmez. BB kremi cildinize sürdüğünüz andan itibaren gün içerisinde tazelemek zorunda kalmazsınız. Fırça ya da sünger kullanarak cildinize sürebilirsiniz ancak en iyi sonucu parmaklarınızla homojen şekilde sürerek elde edebilirsiniz.

BB kremlerin tek kötü tarafı çok fazla renk tonu bulunmamasıdır. Genelde açık ve koyu renk olarak iki tonu bulunmaktadır. Bu nedenle beyaz tenli ve buğday tenli kişiler ten renginin tonunu bulmakta epey zorlanmaktadır. Tüm ten renkleri için BB kremlerin üretilmesini beklemekteyiz.

BB kremler kısa zamanda makyaj rutinlerimize dâhil olurken, makyaj çantalarımızın da vazgeçilmezi haline geldi. Bizler BB kremlere tam alışmışken isim ve yapı olarak birbirine oldukça yakın olan CC Kremler de ortaya çıktı ve kafa karışıklığına yol açtı. BB krem mi yoksa CC krem mi kullanmalıyım sorusu akılları karıştırmaya başladı.

CC KREM NEDİR?

CC “Color Correcting” kremin Türkçe de karşılığı “Renk Düzgünleştirici”dir. CC kremler Kore’de geliştirilip üretilmiştir. Çok hafif yapıya sahiptir ve cilt tonunu çok iyi eşitlemektedir. Kapatıcılık özelliği yüksektir, akneli ve yağlı ciltlerde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Fırça ya da sünger ile cildinize sürebilirsiniz ancak parmaklarınızla sürmeniz daha güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Gün içerisinde tazelemenize gerek yoktur. Kapatıcılık özelliği yüksek olması sebebiyle 25 yaş üstü için kullanıma daha uygundur. Mikrokapsül teknoloji yöntemiyle aktifleşen CC krem cilt tonunun dengesizliğini eşitlemenize yardımcı olur. Cilt tonunuza göre renk çeşitliliği daha fazladır.

BB ve CC KREMLER ARASINDAKİ FARKLAR

  • BB krem Almanya’da üretilirken, CC krem Kore’de üretilmiştir.
  • CC krem, BB kreme göre daha fazla kapatıcılık özelliği taşır.
  • CC kremin yapısı, BB kreme göre daha incedir.
  • BB krem her yaş için uygunken, CC krem 25 yaş üzeri için uygundur.
  • CC kremin renk çeşidi BB kreme göre daha fazladır.

BB ve CC KREMLERİN EN ÖNEMLİ ORTAK ÖZELLİKLERİ

  • Özellikle yaz aylarında yüzüme hiçbir şey sürmek istemezken, ağırlık yapmamalarından dolayı fondöten ağırlığından bizleri kurtarmaları.
  • Yüzümü canlı gösteriyorlar.
  • Güneşten koruyorlar.
  • Cildin renk tonunu eşitliyorlar.
  • Cildin nem dengesini koruyorlar.

YAZIYI PAYLAŞ

BB ve CC KREMLER BB ve CC KREMLER BB ve CC KREMLER BB ve CC KREMLER BB ve CC KREMLER BB ve CC KREMLER BB ve CC KREMLER

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir