cilt bakim 2
Bakım

CİLT BAKIMINA NEDEN ÖZEN GÖSTERMEYİLİZ?

Günümüzde en az kadınlar kadar erkeklerinde önem vermiş olduğu cilt bakımı oldukça önemli bir konudur.


Cildimiz; uyku bozukluğu, düzensiz beslenme alışkanlığı, sert rüzgâr, güneşten gelen UV ışınları, makyaj ile uyuma, kafein, sigara ve alkol tüketimi gibi birçok etmenler nedeniyle yıpranır ve zamanla yaşlanmaya başlar. Yıpranma ve yaşlanmalara karşı düzenli cilt bakımımızı yaparsak; erken yaşlanmayı ve yıpranmayı önlemiş oluruz.

HER KADIN ÇİÇEKTİR VE HER KADIN EN AZ TAÇ YAPRAKLARI KADAR PÜRÜZSÜZ BİR CİLDE SAHİP OLMAK İSTER!


CİLT BAKIMI NEDİR?


Beslenme alışkanlığı, uyku bozukluğu gibi çevresel etmenlerle de karşı karşıya gelen cildimizin canlılığını zaman içerisinde yitirmesini önlemek ve yaşlanmayı geciktirmek için almış olduğumuz tedbirler doğrultusunda düzenli yapılan cilt temizliğinin bütünüdür. Cilt bakımı; cildin yıllar geçse de tazeliğini, canlılığını ve pürüzsüzlüğünü koruması, cilt tonunu eşitlenmesi ve dış etmenlere karşı korunmasıdır.

CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Sağlıklı, genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt bakımımızı düzenli ve doğru şekilde yapmalıyız. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan cilt problemlerine yol açabiliriz. Cilt bakımı özel kliniklerde yapılabildiği gibi kendi evimizde, kolaylıkla temin edebileceğimiz ürünlerle de yapılabilir.
Cilt bakımı için en temel iki unsur; temizlik ve cilt tipimizi iyi tanımaktır.

Cilt bakımımızı, cildimizi temizleyerek; her gün defne sabunu ya da zeytinyağlı sabun ile yıkamakla başlamalıyız. Ayrıca kullandığımız doğal sabunların antiseptik özellikleri olduğu için cildimizde bulunan mikroskobik canlıları yok etmektedir. Cildimizin temizliğini yaptıktan hemen sonra mutlaka tonik uygulamalıyız. Cildiniz için her zaman doğal ürünleri kullanmanız çok önemli çünkü hassas ve narin cildiniz ne kadar kimyasal ile temas ederse o kadar yıpranacaktır.

Narin cildinize kullanacağınız tonik için benim önerim; Gülsuyu. Gülsuyunun mucizevi özelliği her cilt tipine uygun oluşu; örneğin kuru ciltleri nemlendirirken, yağlı ciltleri matlaştırır ve hassas ciltleri rahatlatır hatta düzenli kullanımda siyah nokta oluşumunu önler. Günlük cilt bakımınızı akşam 22:00-23:00 saatleri arasında yaparsanız daha etkili olduğunu göreceksiniz çünkü cilt gözeneklerimiz bu saatler arasında daha fazla açık olur.

Günlük cilt bakımınızı yapmak elbette ki yeterli olmayacaktır. Cildinizin derinlemesine temizliğe de ihtiyacı vardır. Ayda iki kez yapacağınız cilt bakımınız ile derinlemesine temizliği gerçekleştirebiliriz. Derinlemesine cilt temizliğinizi evde kendiniz doğal ürünler kullanarak yapabileceğiniz gibi cilt bakım merkezlerinde uzmanlara da uygulatabilirsiniz. Cildinizde yoğun ve büyük lekeler, akneler ve kalınlaşma gibi sorunlar var ise mutlaka profesyonel cilt bakım uzmanlarından yardım almalısınız.

Evinizde kendiniz derinlemesine cilt temizliğinizi; derin bir kaba sıcak su koyarak yükselen buharın üzerine yüzünüzü eğmeli ve kabın etrafını kapatacak büyüklükteki havlu yardımı ile başınızla birlikte kabı da kapatmalısınız, yani sıcak sudan yükselen buhar sizin cildinize temas ederek gözeneklerinizi açmalı. Bu yöntem yüzünüzdeki siyah noktaların temizlenmesini ve cildinizdeki gözenekleri açmanızı sağlayacaktır.

Aynı zamanda siyah noktaları temizlemek ve gözenekleri açmak için Himalaya’nın Siyah Noktalara Karşı Cevizli Yüz Temizleyici ürününü de kullanabilirsiniz. İçerisinde Ceviz ve Limon Otu bulunan bu ürün siyah noktaları gidermeye ve gözenekleri açmaya yardımcı olur ayrıca tüm cilt tiplerine uygundur.

Cildimizin gözeneklerini siyah noktalardan arındırdık ve gözeneklerimizi açtık sırada cildimizin nem dengesini sağlamak, cildimizi beslemek var. Bunun için benim size, bu yazım için maske önerim bal maskesi;

                BAL MASKESİ

Bal muhteşem bir doğal maskedir. Cilde canlılık verir, besler, gençleştirir ve kırışıkları zamanla yok eder. Cildimizin nem dengesini korumak için bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemekle birlikte size tarif edeceğim bu maskeyi uyguladığınızda zamanla taç yaprakları kadar pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. Sizlerle paylaşmış olduğum ve paylaşmaya devam edeceğim maskelerin içerisinde bulunan malzemelerden herhangi birinde dahi olsa, alerjiniz varsa kullanmayınız.

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 damla limon
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Uygulama:

  • İki yemek kaşığı balın içerisine üç damla limon, bir yemek kaşığı zeytinyağını döküyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Bu karışımı hazırlarken balın işlevini kaybetmesi için mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Hazırladığınız karışımı tahta kaşık yardımıyla yüzünüze sürüyorsunuz. Daha sonra tahta kaşık ile yüzünüze aşağıdan yukarıya oval hareketlerle masaj yapmalısınız. Yapmış olduğunuz masaj kan dolaşımı hızını artıracağı için cildinizin yaşlanmasını yavaşlatacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

2 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir