CİLT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR?
Bakım

CİLT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR?

Derinin rengini veren melanin pigmenti vücudumuza dengeli olarak dağıldığı için cildimiz tek tondur. Melanin her zaman cilde eşit dağılmayabilir bunun sonucunda cilt lekeleri meydana gelir. Cilt lekeleri genelde yüz, boyun ve sırt bölgesinde oluşur. Rengi açık ya da koyu kahve tonlarında veya mavimsi gri renk tonlarında oluşmaktadır, boyutları değişiklik göstermektedir.

Çoğumuz cilt lekelerinin yazın oluştuğunu düşünsek de durum öyle değildir. Yaz aylarında oluşabildiği gibi kış aylarında da oluşmaktadır. Güneş yılın her mevsiminde bizimle birlikte, bu nedenle dışarı çıktığımız tüm zamanlarda tedbirlerimizi almamız gerekmektedir. Cildimiz güneşle direkt temas ettiğinde cilt lekelerinin oluşum hızı artacaktır. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kreminizi sürmelisiniz. Güneş kreminizi yüzünüze, boynunuza, kollarınıza yani güneş ile temas eden tüm cilt bölgelerinize sürmelisiniz. Benim güneş kremi için size önerim; Sebamed Sun 50 SPF Güneş Losyonu. Sebamed Sun Losyon günlük kullanıma uygundur ve SPF 50+ UVA ve UVB ışınlarına karşı mükemmel bir koruma sağlar. İçerisinde bulunan E vitamini ile cildi erken yaşlanmaya karşı korurken içerisinde bulunan deniz planktonları ile de cildinizi nemlendirir.

Ciltte leke oluşumunu önlemek için bol sıvı tüketmeli ve beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Cildimiz için en önemli besin kaynağı sudur. Su cildin nem dengesini sağlarken, canlılık verir ve ciltte leke oluşumunu önler. Bunun yanı sıra bol sıvı tüketirken kafein, asit gibi sağlığınıza ve cildinize zarar veren içeceklerden uzak durmak gerekir. Düzenli beslenmeye de ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Yediğimiz sağlıklı besinler cildimizin tazeliğini korurken cildinizde leke oluşumunu önler.

Hormonlar da ciltte leke oluşumuna sebep olabilir. Hamilelik sırasında birçok kadının teninde lekelenmeler görülür bunun sebebi hormonal değişikliklerdir. Hamilelik lekesi olarak adlandırılan bu lekeler kahverengi renkte olmaktadır. Doğum sonrası zamanla kendiliğinden geçebileceği gibi kalıcı da olabilir; kalıcı lekeler için mutlaka uzmanlardan yardım almanız gerekmektedir. Hamilelik döneminiz boyunca cilt lekeleri oluşumunu önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur UV ışınlarından uzak durmaktır. UV ışınları yalnızca güneşten değil kullandığımız teknolojik cihazlardan da gelmektedir. Olabildiğince uzun kollu yakası geniş olmayan kıyafetler giymeli, yüz çehrenizi tamamen koruyan şapka takmalı ve mutlaka güneş kremi kullanarak her 2-3 saatte bir yenilemelisiniz.

Hamilelerinde Gönül Rahatlığıyla Kullanabileceği Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Limon ve Şeker Maskesi

Limon, cilt lekelerini açmak ve cildi yenilemek için şeker ise peeling yapmak için kullanılıyor. Hamilelik lekelerimiz için rahatlıkla kullanabiliriz.

Malzemeler :

  • Yarım limon suyu
  • 1 çay kaşığı şeker

Uygulama:

Yarım limonun suyunu sıktıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı şeker ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız maskeyi lekelerinizin üzerine peeling yapmalısınız.

Hassas cilde sahipseniz 5, değilseniz 10 dakika cildinizde bekletebilirsiniz. Düzenli kullanımda cildinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

 Zencefilli Yumurta Maskesi

Ciltte meydana gelen sivilce, akne gibi sorunların ortadan kaldıran zencefilin bir özelliği de cilt yaralarını, lekelerini de kısa zamanda geçirmesidir.

Malzemeler:

  • 2 çay kaşığı zencefil
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • Yumurta akı

Uygulama:

Yumurta akının içerisine 2 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı tarçını atıp karıştırıyorsunuz. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüze sürdükten sonra 25-30 dakika beklemelisiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkamalısınız. Cilt lekelerine kesin etkisi olmasa da fayda görenlerin sayısı oldukça fazladır.

Cildimizdeki lekelerin neden oluştuğunu ve oluşmasını önlemek için neler yapacağımızı bahsetmiş olduğum bu yazımda sizlerle paylaşmak istediğim diğer bir nokta ise; Cildimizdeki sorunları çözmeye çalışmak oldukça zor bu nedenle sorunların oluşmasını engellemek bizim için daha yararlı olacaktır. Cildinizin sağlığını nasıl korumanız gerektiğini ve cilt bakımınızı nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız “Cilt Bakımına Neden Özen Göstermeliyiz” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir