El Bakımı - “Elleriniz Güzelliğinizin Aynasıdır!”
Bakım

El Bakımı – “Elleriniz Güzelliğinizin Aynasıdır!”

El Bakımı

Gün içerisinde farkında olmasak da en çok ellerimizi kullanırız. Selamlaşırken, bilgisayar kullanırken, alışveriş yaparken, dans ederken, temizlik yaparken, araba kullanırken, kitap okurken, saçlarımızı yaparken, makyaj yaparken, yemek yerken ve hatta heyecanlandığımızda dâhi ellerimizi sıkarız. Farkında olmadan en çok ellerimizi kullanır, en çok ellerimizi yıpratırız. Buna rağmen her zaman ön planda olsa da en çok bakımını ihmal ettiğimiz, ilgisiz bıraktığımız hatta yıprandığını farkına bile varmadığımız genellikle ellerimiz olur.

Dış dünyayla ilk temasa geçen; deterjan, sürtünme, soğuk, kar, güneş, sıcak veya soğuk su, ağır eşyaları taşımaya bile mahkum olan ellerimiz dış etkenlere maruz kalırken buna karşılık savunmasız bir şekilde çalışıp durur. Tüm yıpranmalara karşın aslında elleriniz için yapılabileceğiniz çok şey var.

El bakım ürünlerini almak için bütçe veya güzellik salonlarına ayıracak vaktiniz yok ise evinizde pratik, kısa zamanda pamuk gibi ellere sahip olmak istiyorsanız yazılarımı okumaya devam etmelisiniz.

Naif, pamuk gibi yumuş yumuş ve yıllar geçse de genç kalmayı başaran ellere sahip olmak için neler yapmalıyız?

MANİKÜR İÇİN EVİNİZDEN ÇIKMANIZA ve ÜCRET ÖDEMENİZE GEREK YOK!

EL BAKIMI İÇİN İLK ADIM

Manikür Nasıl Yapılır?

El bakımınız için manikür en gerekli işlevdir. Elleriniz tüm zorlu işleri yaparken tırnaklarınızda zarar görür, yıpranır, kırılır, rengi sararır. Bu hoş olmayan görüntüden kurtulmak için ilk adım manikür olmalıdır. Manikür için ayıracak bütçe veya zamana sahip değilsiniz, peki güzellik salonuna gitmeden nasıl manikür yapabilirsiniz? Öncelikle geniş bir kaba ılık su ve taze sıkılmış limon suyu koymalısınız. Tırnaklarınızda oje varsa temizlemeniz gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz suda ellerinizi 10-15 dakika beklettikten sonra yumuşak havlu yardımıyla nazikçe kurulayınız.

Ilık ve limonlu suda bekletmiş olduğunuz tırnaklarınızın boyutunuzu istediğiniz ölçüde kesin, şeklini verin ardından verdiğiniz şekil doğrultusunda tek yöne doğru törpüleyin. Yapılan en büyük yanlış törpüyü ileri geri hareket ettirmektir, törpü tek yöne doğru kullanılmalıdır.

Tırnaklarınızın gerekiyorsa üst kısımlarını da törpüleyebilirsiniz. Masaj yağı ya da elinizde mevcut değilse zeytinyağı ile pamuk yardımıyla tırnaklarınıza nazikçe masaj yapın. Tırnağınıza sert hareketler yapmamaya ve fazla baskı yapmamaya özen gösterin.

Geriye itmiş olduğunuz fazla ve cansız etleri tırnak eti ittiricisi ile geriye doğru dikkatlice itip İnce Uçlu Manikür Pensi ile kesin. Tırnağınızın çevresindeki fazla etleri kendiniz tutup çekmeye çalışmayın enfeksiyon kapmanıza ve yapısının bozulmasına sebebiyet verebilir. Son olarak tırnağınıza cila sürebilirsiniz. Cila tırnağınızı dış etkenlere karşı koruyacaktır.

Evinizde manikür ile el bakımınızın ilk adımını atmış bulunmaktayız. Bu işlemi ayda maksimum iki kez yapabilirsiniz.

İLK ADIM TAMAM! PEKİ NAİF VE PAMUK GİBİ ELLER İÇİN SIRADA NE VAR?

Ellerimiz yediğimiz besinlerden kaynaklıda yıpranabilir. Az su tükettiğimizde susuz kalan ellerimiz kurur ve çatlar. Vitaminlerimizi yeteri kadar vücudumuza almazsak tırnaklarımızda lekeler oluşur. Dengeli ve düzenli beslendiğimizde vücudumuza yeterli vitamin ve sıvı girmiş olur bu sayede ellerimiz genç kalır.

Genellikle kış aylarında soğuk havalarda ellerimiz çatlar ve zamanla çatlamış olan yerler yaraya dönüşerek hem canımızı yakar hem de hoş olamayan görüntülere yol açar. Çatlamış olan ellerimiz için bol bol su içmeli ve soğuk suyla değil ılık su ile ellerimizi yıkamalıyız. Daima ellerimizi nemli tutmalıyız bunun için Bepanthol veya Neutrogena’nın Hydro Boost Jel Losyonu muhteşem ürünlerdir mutlaka kullanmalısınız, kesinlikle memnun kalacaksınız. Kışın soğuk, sert rüzgârlı havalarda nemlendiricinizi sürüp eldiven takmalısınız. Eldivenin büyük oranda koruyuculuğu vardır.

Duş alırken sıcak su değil ılık su tercih etmelisiniz. Duştan hemen sonra mutlaka nemlendiricinizi sürmelisiniz. Cildinize zarar vermeyen paraben içermeyen duş jeli tercih etmelisiniz.

Son olarak gece yatmadan önce mutlaka yine nemlendiricilerinizi sürmelisiniz. Eğer elleriniz aşırı kurumuş artık deriniz dökülmeye başlamış ise ellerinize zeytinyağı sürmeli, eldiven giyip sabaha kadar bu şekilde uyumalısınız. Sabah kuru ciltten eser kalmadığını göreceksiniz.

Yaz aylarında ellerinizde güneş lekelerinin oluşumunu engellemek için mutlaka güneş kreminizi sürmelisiniz. Elleriniz için bol bol su tüketmeli ve vitamin değerlerinizi korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Elleriniz için limon mucizevi bir özellik taşımaktadır. Ellerinizdeki lekelerin giderilmesini, tırnaklarınız beslenmesini sağlar. Aynı zamanda elma da ellerinizdeki lekelerin giderilmesinde büyük ölçüde yardımcı olur.

El bakımının önemini ve düzenli yapılmasını asla ihmal etmeyin. Unutmayın sevgiliniz avuç içlerinizden öperken, ellerinizden tutarken pürüzsüz naif elleriniz ile güzelliğinizi her seferinde yeniden fark edecek. Ayak bakımınız için “Ayak Bakımını Nasıl Yapmalıyız?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

El Bakımı El Bakımı El Bakımı El Bakımı El Bakımı El Bakımı El Bakımı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir