kitap özeti kırmızı başlıklı kız
Kişisel Gelişim,  Kitap

Kitap Özeti

“Kırmızı Başlıklı Kız”

Herkesin ilk okuduğu kitaplardan ve çocuklar açısından eğitici olan harika bir kitap… “Kitap Arası” projesi kapsamında Ela KONUŞ tarafından yazılan “Kırmızı Başlıklı Kız” kitap özeti sitemizde siz değerli okurlarımızla buluşmakta.

Büyükanneye ziyarete giderken kurtla karşılaşmak

“Kırmızı Başlıklı Kız” kitap özetini anlatmaya başlıyorum. Bir gün Kırmızı Başlıklı Kız ormanda oynarken annesi onu çağırmış. Annesi bir sepet yiyecek hazırlamış ve Kırmızı Başlıklı Kız’ın büyükannesine götürmesini istemiş. Annesi ona,  “Sakın yabancı kişilerle konuşma.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız ormana doğru ilerlemiş. Ormanda çok güzel çiçekler görmüş. Bunlardan biraz büyükannesine toplamış. Kırmızı Başlıklı Kız çiçek toplarken kaybolmuş.  Bunu gören kurt Kırmızı Başlıklı Kız’ın yanına gitmiş ve “Merhaba küçük kız.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız annesinin dediği sözü unutmuş. Kurt ile konuşmuş. Sonra Kurt, “Nereye gidiyorsun güzel kız?” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Büyükannemin yanına gidiyorum ama kayboldum.” demiş. Kurt büyükannesinin evini sormuş ve Kırmızı Başlıklı Kız anlatmış. Kurt görüşürüz demiş ve yola çıkmış.

Kurdun hain planı

Kurt kırmızı Başlıklı Kız’dan önce büyükannenin evine gitmiş. Sonra büyükannenin kapısını çalmış. Büyükanne, “Kim o?” diyerek yatağından bağırmış. Kurt kendi sesini, Kırmızı Başlıklı Kız’ın sesine benzeterek, “Benim büyükanne, Kırmızı Başlıklı Kız.” demiş. Sonra büyükanne içeriye çağırmış. Kurt içeri girince büyükanne şaşırmış ve korkmuş. Kurt büyükanneyi hop diye yemiş. Sonra büyükannenin üstlerini giyip, gözlüğünü takmış ve yatağına yatmış Kırmızı Başlıklı Kız’ın gelmesini beklemiş.

Orman Bekçisinin Kahramanlığı

Kırmızı Başlıklı Kız kapıyı çalmış. Kurt sesini büyükannenin sesine benzetmiş, “Gir kızım kapı açık” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız büyükannesini görünce biraz şaşırmış. Sonra büyükannesine yani Kurt’a sorular sormuş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Büyük anne senin gözlerin neden bu kadar büyük?” demiş. Kurt, “Seni daha iyi görebilmek için.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Peki ya gözlerin neden bu kadar büyük?” demiş. Kurt, “Seni daha iyi görebilmek için.” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız, “Peki neden senin ağzın bu kadar büyük” demiş. Kurt şöyle cevap vermiş, “Seni daha iyi yiyebilmem için.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız korkmuş. Biraz geriye çekilirken Kurt hop diye Kırmızı Başlıklı Kız’ı yemiş. O sıradan büyükannenin evinin önünden geçen orman bekçisi olup biteni görmüş. Orman bekçisi eline bir bıçak almış sonra hemen eve girip Kurt’un karnını kesmiş. Sonra büyükanne ve Kırmızı Başlıklı Kız’ı kurtarmış.

“Kırmızı Başlıklı Kız” Kitap Özetinin Mutlu Sonu

Orman bekçisi Kurt’un karnına taş doldurmuş onu ormana götürmüş bir ağacın dibine bırakmış. Sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ın annesi gelmiş. Kızına dediği sözü tekrar etmiş, “Sana dememiş miydim ben tanımadığın hiç kimseyle konuşma.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Anneciğim çok özür dilerim demiş.” sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ın annesi affetmiş ve evlerine doğru yola çıkmışlar. Ve mutlu son. Kitap özeti burada bitmiştir.

YAZIYI PAYLAŞ

Kitap Özeti Kitap Özeti Kitap Özeti Kitap Özeti Kitap Özeti Kitap Özeti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir