Yaban Kitap Özeti
Kişisel Gelişim,  Kitap

Yaban Kitap Özeti

Yaban kitap özeti kısa

Aydın köylü çatışması denildiğinde akla ilk gelen romandır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında o dönemdeki köy halkını ve yaşam biçimini anlatan bir romandır. İnsanların hiçbir şeyden habersiz tek gayesi; savaşı kazanmak, hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektir. Romanda kolunu kaybetmiş Ahmet Celal, savaşta Er olan Mehmet Ali ile tanışarak İstanbul’daki işgalden dolayı oraya dönemeyeceğinden Haymana Ovası’nda Porsuk Çayı civarındaki Mehmet’in köyüne gitme kararı alır. Köye taşındığı zaman orada daha rahat edeceğini düşünür ama köydeki insanların ona yabancı gözle bakması köyde yaşamasını bir hayli zorlaştırır.

Bu yüzden köyden hep uzakta gezer. Bu sebeple yine bir gün köyün dışında gezerken derenin kenarında bir kız görür ve ilgisini çeker. Ahmet Celal derenin kenarında gördüğü kızı dikkatle incelemeye başlar. O sırada isminin Emine olduğunu öğrenir. Aradan zaman geçer ve Emine ile evlenmek istediğinin haberini yollatır. Ama Emine nereden geldiği belli olmayan yabancı biriyle evlenmek istemediğini söyler ve reddeder. Bu esnada harp devam etmekteydi ve artık durum bir hayli ciddileşmişti.

Ahmet Celal’e göre Mustafa Kemal ve askerleri bu vatanı kurtaracaktır.

Artık savaş köye de yakınlaşmıştır. Yunanlılar kapıya dayanmış, köylü tehlike altındadır. Fakat köylü bunun farkında değildir. Her ne kadar Ahmet Celal söylese de kulak asmazlar. Köylü, Mustafa Kemal’in onları bu hale soktuğunu düşünmekteydi. Fakat her ne olursa olsun bu harpten kurtulacaklarını ümit etmekteydiler.

Ahmet Celal köy halkının bütün karşı koymalarına rağmen hala uyarmaya devam etmektedir. Ama köylü inadından vazgeçmemekte ve harbin sebebini bir cehaletle Türk aydınlarından kaynaklandığını düşünmektedirler. Cehalet içinde inadına devam eden köylüler Ahmet Celal’in hiçbir uyarısını dikkate almamaya devam etmiş ve en sonunda Ahmet Celal’in söyledikleri köy halkının da başına gelmiş, köy talan edilmiştir. Köylünün neyi var neyi yoksa ellerinden alınmıştı. Bu esnada köyü talan eden düşman askeri, Ahmet Celal’in önceden savaştığını hatta savaşta subay olduğunu duymuştu. Bu sebeple düşman askeri Ahmet Celal’i gözaltına alıp yaşadığı yeri yakıp yıkmışlardı.

Düşman askerleri köyü talan edip terk ettikten sonra Ahmet Celal yine köylüye gelenlerin düşman olduğunu, vatanın işgal edildiğini ne kadar anlatmaya çalışsa da köylü Ahmet Celal’i anlamamaya ısrar edip; hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam etmişti. Ahmet Celal köy halkının bu cahilliğinden dolayı kendilerini mesul tutar. Onlar bu hale gerçekleri dinlemeden sadece sağdan soldan duyumlarla yetinerek gelmişlerdir. Bu durum da Anadolu’ya gelmiş bir aydın ile halk arasındaki farkın bu kadar acımasız olduğunu dile getirir.

Savaş bitmişti. Savaşa giden köylü askerler, köye bitap bir şekilde dönmüşlerdi.

Ahmet Celal, köy halkına savaşın Mustafa Kemal ve kahraman askerlerinin kazandığını anlatmıştır. Ama köyün hali perişandır, yaralanan çok insan vardır. Yaralılardan bir tanesi de dere kenarında karşılaştığı Emine’ydi. Emine’yi yaralı halde gören Ahmet Celal, Emine ile kaçma kararı alır. Ama Emine yaralıdır, yolda giderken halsiz düşer ve Ahmet Celal, Emine’ye günlüğünü vererek tek başına yoluna devam eder.

YAZIYI PAYLAŞ

Yaban Kitap Özeti Yaban Kitap Özeti Yaban Kitap Özeti Yaban Kitap Özeti Yaban Kitap Özeti Yaban Kitap Özeti Yaban Kitap Özeti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir